Trudno wyobrazić sobie nowoczesną i funkcjonalną bramę garażową bez napędu z radioodbiornikiem. Takie rozwiązanie umożliwia nam zdalne otwieranie i zamykanie garażu za pomocą specjalnego pilota bez konieczności wychodzenia z samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najwyższej jakości automatyka nie będzie działała prawidłowo bez dopasowanego oprzyrządowania. Choć zazwyczaj producenci oferują pilot w zestawie z zakupionym napędem, to jeśli uległ on uszkodzeniu lub z garażu korzysta więcej osób, możemy potrzebować dodatkowego urządzenia. Jakie piloty do bram garażowych wyróżniamy? Jaki pilot wybrać? Zapraszamy!
Spis treści
Co warto wiedzieć przed zakupem pilota do bramy garażowej?
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego pilota, powinniśmy bliżej zapoznać się z ważnymi parametrami. Co warto wiedzieć przed zakupem? Na rynku znajdziemy piloty do bram garażowych różniące się częstotliwością sygnału oraz systemem kodowania. Jak ten podział wygląda w praktyce?
Piloty do bram garażowych działają na dwóch częstotliwościach 433 MHz lub 868 MHz. Dlatego, poszukując urządzenia, które sprawdzi się w naszym garażu, warto uwzględnić m.in. specyfikację napędu, lokalizację oraz indywidualne potrzeby. Piloty obsługujące częstotliwość 433 MHz mają znacznie krótszy zasięg, dlatego zazwyczaj niezbędne będzie podjechanie autem pod samą bramę. Sprawdzą się w zdecydowanej większości zastosowań domowych, lecz należy pamiętać, że są dość wrażliwe na zakłócenia z różnych źródeł. Dzięki niskiej częstotliwości bez większego problemu przenikają przez różne przeszkody, gwarantując sprawne funkcjonowanie mechanizmu. Natomiast piloty do bram działające na częstotliwości 867 MHz są znacznie mniej podatne na zakłócenia elektromagnetyczne. Jednakże wymagają przy tym uprzedniej integracji z systemem i zazwyczaj wiążą się z większym kosztem zakupu.
Dostępne na rynku piloty do bram garażowych różnią się także zastosowaną w nich technologią kodowania sygnału. Wyróżniamy takie o kodzie stałym i zmiennym. Pilot z kodem stałym powstał jako pierwszy i posiada pewne zalety, lecz w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się nowocześniejszy system zmiennokodowy.
Kod stały czy zmienny – na jaki warto się zdecydować?
Pilot z kodem stałym za każdym razem wytwarza i emituje identyczny kod do odbiornika. Choć to rozwiązanie stosunkowo tanie i łatwo dostępne, to jest również znacznie mniej bezpieczne. Dlaczego? Niezmienny kod zwiększa prawdopodobieństwo, że ktoś może posiadać pilot o bardzo podobnym lub wręcz identycznym kodzie do naszego. Czasami może to prowadzić do niekontrolowanego otwarcia garażu np. przez sąsiada lub inną nieupoważnioną osobę. Musimy również zdać sobie sprawę z istnienia pilotów klonerów do bram i innych urządzeń. Mogą one łatwo przechwycić dany kod i odtworzyć go radiowo, co zapewni obcej osobie całkowitą kontrolę nad naszymi systemami.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku pilotów do bram z kodem zmiennym. System zmiennokodowy opiera się na nowoczesnym algorytmie, który każdorazowo generuje inny i niepowtarzalny sygnał. Kompatybilny z pilotem odbiornik sprawnie rozpoznaje sygnał kodowania, a dzięki przygotowaniu na emisję następnego kodu, skutecznie zapobiega jego przechwyceniu. Dlatego wybór pilota o zmiennym kodzie gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo niż w przypadku starszej technologii kodowania.
Jak połączyć pilot z bramą?
Gdy już dobierzemy pilot do systemu kodowania, obsługiwanej częstotliwości i radioodbiornika, to niezbędna będzie integracja sprzętu z automatyką bramową. Zadanie to znacznie ułatwi nam instrukcja programowania danego napędu. Proces parowania pilota z bramą może różnić się w zależności od producenta i modelu urządzenia, dlatego jeśli pragniemy uniknąć problemów, warto zapoznać się z tymi informacjami.
Jak prawidłowo połączyć pilot z bramą? Do wyboru mamy dwie metody. Możemy zaprogramować nowy pilot z użyciem innego, zintegrowanego już z systemem pilota lub zdecydować się na bezpośrednie połączenie z odbiornikiem. Od czego zacząć? Na samym początku powinniśmy sprawdzić, kto jest producentem naszej automatyki oraz ustalić obsługiwaną przez nią częstotliwość. Logotyp marki najczęściej znajdziemy już na samym pilocie lub napędzie, a rodzaj drogi radiowej często możemy rozpoznać po samym kształcie sprzętu.
Co zrobić jeśli nasze systemy działają na kilku częstotliwościach lub nie jesteśmy w stanie samodzielnie jej zidentyfikować po wyglądzie urządzenia? Niezbędne informacje zazwyczaj są umieszczone na obudowie pilota, ewentualnie możemy zwrócić się o pomoc do producenta naszego systemu. Warto także upewnić się, że dany napęd nie obsługuje zewnętrznego sterownika.
Piloty do bram garażowych – na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiedniego pilota do bramy garażowej jest niezbędny dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa użytkowania systemu automatyki. Zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak częstotliwość czy rodzaj kodowania sygnału. Warto również pamiętać o tym, że prawidłowa integracja pilotów do bram z napędem jest niezbędna, aby zagwarantować płynne i bezproblemowe działania systemu. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniego sprzętu, warto skonsultować się ze specjalistą lub producentem automatyki bramowej. Ostatecznie, dobrze dobrany pilot do bramy garażowej nie tylko ułatwi nam życie, ale także zwiększy bezpieczeństwo naszego domu.